Представяне
Център за обществена подкрепа е социална услуга в общността, предназначена за деца и семейства с цел предотвратяване на изоставянето на децата и настаняването им в специализирани институции, превенция на насилието, преодоляване на поведенчески проблеми и прояви; реинтеграция на деца; подкрепа на семейства в затруднена ситуация и проблеми с общуването; обучение на кандидати за приемни родители и осиновители, оценяване на приемни родители, подкрепа на приемни родители и осиновители; обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институции и услуги от резидентен тип. Услугите в ЦОП са почасови. Капацитетът на услугата е 100 места.
Социални услуги
В ЦОП се предоставят:
- общодостъпни и специализирани,
- превантивни и подкрепящи социални услуги.
- Общодостъпни социални услуги:
- информиране и консултиране за реализиране на социални права и развиване на умения,
- превантивна общностна работа – работа в общността с цел превенция на рискове
- Специализирани социални услуги:
- Информиране и консултиране – социално, психологическо и юридическо информиране и консултиране по въпроси, пряко обвързани с отглеждането и възпитанието на децата; родителските права и отговорности; работа в насока изследване и разбиране на проблеми и затруднения, които лицата срещат за постигане на основните си цели и запознаване със и обмисляне на възможните решения и действия за преодоляването им.
- Застъпничество и посредничество – насоки за работа с ведомства и организации; придружаване на срещи или участие на срещи с представители на ведомства и организации с цел достъп на семейството до наличните услуги; реализиране на права – придружаване на деца, участващи в правни процедури;
- Терапия – дейности за развиване, възстановяване, поддържане или подобряване на социални умения, умения за самообслужване, комуникация, разрешаване на емоционални конфликти, овладяване на поведението, понижаване на тревожността, подобряване на самооценката, възможностите за труд и други;
- Обучение за придобиване на умения – за възрастни, младежи и деца.
В Центъра работят социални работници и психолози. Тъй като услугата е част от Комплекс, към екипите за работа могат да се включват и логопед, музикотерапевт, рехабилитатор, юрист.
Възможност за организиране на групови дейности/курсове/обучения:
Групови дейности:
- Курс „Какво се случва с мен в пубертета” – предназначението на курса е да информира подрастващите за етапите, през които преминават в процеса на своето развитие и съпътстващите ги промени. Провежда се в две сесии, с времетраене по 45 минути, адаптиран за деца и младежи от 9 до 14 години.
- Курс „Аз и другите” – предназначението на курса е да информира подрастващите за начините за разпознаване на насилието (включително видове насилие), причините, пораждащи го, начини за справяне. Курсът е адаптиран за ученици от 8 до 14 години. Провежда се в две сесии с времетраене по 45 минути.
- Курс „Толерантност” – предназначението на този курс е да помогне на учениците да бъдат по-информирани и по-чувствителни и съпричастни към тези, които са различни. Да провокира у тях въпроси, свързани със собствените им представи и нагласи „ако аз съм на мястото на другия/ различния”. В продължение на две сесии се разглеждат темите толерантност – запознаване с понятията толерантност, видове дискриминация; толерантен ли съм? Предназначен е за деца от 2-ри до 4 клас.
- Група за подкрепа на осиновители.
Обучения – групови и индивидуални:
- Обучение за кандидати за осиновители по Програма, утвърдена от Министъра на труда и социалната политика;
- Обучение за кандидати за приемни родители;
- Обучение в родителски умения.
ЦОП е във възможност да организира и други групови дейности за деца, в зависимост от отправената заявка и при наличие на минимум хора, необходими за провеждане на групова работа. Във времето са организирани и групи за подкрепа на приемни родители, биологични родители на деца в риск и др.
Програми, които се реализират в конкретната услуга и др.
Програмите се прилагат в зависимост от идентифицираните рискове.
- Програма за работа с родители, извършили насилие над децата си;
- Програма за родители в конфликт – Информационна програма за родители в раздяла, преди по време или след развод; Медиирани срещи и Контактен център;
- Програма за обучение на младежи в умения за асертивно поведение;
- Програма „Аз имам семейство” – осъществява се чрез кампании, индивидуална работа и групова работа;
- Програма за връщане на младите майки към образованието;
- Програма за обучение на кандидати за приемни родители.
Услугите в ЦОП са безплатни и се предоставят след подаване на Заявление за ползване на социални услуги до Дирекция „Социално подпомагане“ /Д“СП”/ по местоживеене на детето и издаването на Направление за ползване на социални услуги от Д“СП“.
Екип
В Център за обществена подкрепа работят социални работници, психолози и юрист, които при необходимост сформират мултидисциплинарни екипи в отговор на специфичните потребности на всяко дете и семейство. В резултат на разкриването на Синя стая, е сформиран екип от професионалисти, които са преминали обучения и подготовка за подкрепа на деца при участието им в съдебни производства.
Повече на https://www.ksuds-plovdiv.org/teams/
Материална база
Добри практики
Контакти
ул. „Неофит Бозвели” № 38, 4000, Пловдив
тел: 032 658 150; факс: 032 658 163
email: ksu_decaisemeistva@plovdiv.bg