Представяне
Центърът за работа с деца на улицата /ЦРДУ/ предоставя услуги с цел превенция попадането на деца на улицата и отпадане от училище; социална рехабилитация и интеграция на деца, които трайно или епизодично пребивават на улицата, както и такива, които са отпаднали от образователната система. Капацитетът на услугата е 15 места.
Потребители на ЦРДУ могат да бъдат:
- Деца на улицата, идентифицирани като неглижирани, за които е установена липса на родителска или друга заместваща я грижа и контрол. Те могат да бъдат деца, които пребивават на улицата епизодично или за различни периоди или живеят и работят на улицата – самостоятелно и/или в неформални групи и техните семейства/обгрижващи;
- Деца:
- при които съществува риск от отпадане от училище поради отсъствия, обучителни трудности, в това число наличие на специални образователни потребности и др.;
- отпаднали от училище;
- в риск от отпадане от образователната система;
- отпаднали от образователната система.
и техните семейства/обгрижващи;
- Младежи в риск (завършили основно образование и навършили 16 г.) с изявени заложби и мотивация за развитие в професионална област и техните семейства/обгрижващи;
- Деца и младежи, ползващи услуги в общността или резидентни услуги в гр. Пловдив и техния подкрепящ кръг;
- Младежи, настанени с административна заповед на Дирекция „Социално подпомагане” и Съдебно решение, извън семейството по ЗЗД, навършили 18 г., продължаващи да учат, но не по-късно от 20 г. и техните обгрижващи;
- Други деца и младежи от рискови групи и техните семейства/обгрижващи.
Социални услуги
В ЦРДУ се предоставят:
- общодостъпни и специализирани;
- превантивни и подкрепящи социални услуги.
- Общодостъпни социални услуги:
- информиране и консултиране за реализиране на социални права и развиване на умения;
- превантивна общностна работа – работа в общността с цел превенция на рискове.
- Специализирани социални услуги:
-
- Информиране и консултиране – информиране на родителите по въпроси, касаещи: родителстването, отглеждането и възпитанието на детето; образователното му развитие и самоподготовката; изграждане и спазване на дневен режим съобразно възрастта; изграждане и спазване на правила и граници; изразяване на мнение/становище по актуални въпроси и нужди на детето.
- Застъпничество – дейност за подкрепа пред определени институции с цел защита интереса/правото на детето и родителя, техните права, потребности и интереси включително в административни процеси и процедури.
- Посредничество – осъществява се чрез подкрепа достъпа до налични здравни, социални, образователни и други услуги; взаимодействия с други специалисти с оглед интерес на детето/ лицето.
- Терапия – дейности за развиване, възстановяване, поддържане или подобряване на социални умения, умения за самообслужване, комуникация, разрешаване на емоционални конфликти, овладяване на поведението, понижаване на тревожността, подобряване на самооценката, възможностите за труд и други;
- Дейности в посока подкрепа на социалното включване:
-
-
-
- Образователна – индивидуална работна в подкрепа на усвояване и разбиране на учебното съдържание по предмети, изучавани във всички етапи от образователната система чрез интерактивни методи, програми и образователни сайтове и платформи.
-
-
- Социална и психологическа подкрепа.
- Обучение за придобиване на умения – дейността се осъществява в специализирана среда и се изразява в подготовка на деца/младежи за придобиване на професионални умения с оглед самостоятелен живот.
Групови дейности в Центъра:
-
- Информационен курс „Аз и училището” – Курсът е адаптиран за ученици на възраст от 10 до 13 години. Провежда се в три сесии с времетраене 45 минути.
- Информационен курс „Здравни умения” – Курсът е адаптиран за ученици на възраст от 9 до 12 години. Провежда се в три сесии с времетраене 45 минути.
- Професионален курс „Фризьорство“ .
- Групови дейности/ателиета:
-
- „Фитнес”
- „Ела с нас и опознай родният град”
- „Приложни изкуства“
- „Вкусно“
- „Народни танци“ / с външен обучител /
- „Грънчарство“ / с външен обучител/
- „Компютри“
- „Социални умения”
- „Самоотбрана и Винг Чун“ / с външен обучител/
ЦРДУ е във възможност да организира и други групови дейности за деца, в зависимост от отправената заявка и при наличие на минимум хора, необходими за провеждане на групова работа.
Програми, които се реализират в Центъра:
- Програма „Фитнес”
- Програма „Ела с нас и опознай родният град”
- Програма „Приложни изкуства“
- Програма „Вкусно“
- Програма „Народни танци“ /с външен обучител/
- Програма „Грънчарство“ /с външен обучител/
- Програма „Компютри“
- Програма „Социални умения”
- Програма курс „Самоотбрана и Винг Чун“ /с външен обучител/
Услугите в ЦРДУ се ползват след подаване на Заявление за ползване на социални услуги до Дирекция „Социално подпомагане“ /Д“СП“ по местоживеене на детето и издаването на Направление за ползване на социални услуги от Д“СП“. Предвид спецификата на целевата група, работата се извършва в тясно сътрудничество с Полиция и училища, които могат да подават сигнали за деца в риск.
Екип
В Центъра работят социални работници и психолози; на разположение на децата е и медицинска сестра. Тъй като услугата е част от Комплекс, към екипите за работа могат да се включват и логопед, музикотерапевт, други социални работници и психолози и юрист.
Повече на https://www.ksuds-plovdiv.org/teams/
Материална база
Добри практики
Контакти
ул. Коматевско шосе 18, 4000, Пловдив
тел: 032 678 456; факс: 032 678 456
email: ksu_decaisemeistva@plovdiv.bg