Център за настаняване от семеен тип „Майка Тереза”
Център за настаняване от семеен тип/ЦНСТ/ „Майка Тереза” е социална услуга от резидентен тип, която предоставя жизнена среда, близка до семейната, с цел пълноценното израстване и развитие на деца, лишени от родителска грижа, за които към момента на настаняване в него са изчерпани възможностите завръщане в биологичното семейство, настаняване при близки и роднини или приемно семейство.
ЦНСТ „Майка Тереза” – гр. Пловдив е част от КСУДС и се намира на бул. „Коматевско шосе” №1. Капацитетът на Центъра е 15 места. Услугите в ЦНСТ „Майка Тереза” са безплатни и са предназначени приоритетно за нуждаещи се деца и семейства от Община Пловдив и от други общини/области само в случаите на достатъчно капацитет и липса на такива услуги в съответната община/област.
Целева група
Приоритетно в ЦНСТ „Майка Тереза” се работи с деца от 12 до 18 / 20 / ако учат/ годишна възраст: лишени от родителска грижа, за които до момента на приемането им в ЦНСТ са изчерпани възможностите за оставане и/или връщане в биологичното семейство, настаняване в семейството на близки и роднини или в приемно семейство; Критерият възраст се преценява индивидуално при всеки конкретен случай /предвид наличието на два Центъра за настаняване от семеен тип/.
Услуги/Дейности
- Дейности по предоставянето на социални услуги в ЦНСТ „Майка Тереза”
Водеща цел на всички дейности извършвани в Центъра е подкрепа, създаване на близка до семейната среда, в която децата да могат да развият пълния си потенциал.
Индивидуална работа с деца:
- Работа със социален работник – цели развиване на уменията и познавателните способности на децата, развитие на базови умения за самообслужване и независим живот, развитие на социални умения и окуражаване на комуникацията, развитие на познавателни умения. В случай, че детето и със специални потребности КСУДС предоставя при възможност подходяща социална услуга или договаря с ДСП насочване на детето към услуга, отговаряща на потребностите му.
- Психологическо консултиране – извършва се от психолог, който е част от екипа на КСУДС и цели преминаването през травматични и/или стресогенни преживявания /ситуации/ като работата се планира спрямо всяко конкретно дете; психологът работи с детето и/или с неговите родители (в случаите, когато е налична необходимост да се работи с детето и с родителите се ангажират двама психолози).
- Работа по история на живота – води се от ключовия социален работник на всяко настанено дете или от психолог на КСУДС, съобразно утвърдените правила и техники за работа по история на живота, част от Въвеждащата обучителна програма на всеки социален работник.
Групова работа с деца:
Сформират се групи спрямо възрастов признак и характерни особености на децата. Част от груповите програми са: Групова програма „Чаша чай; Психологическа групова програма; Групова програма „Лични финанси; „Умения за здраве; Арт ателие; Ателие „Моята цветна градина” ; Ателие „Спорт” ; Ателие „Готварство” ; Осмисляне на свободното време и развитие на талантите; Образователна подкрепа; Професионално ориентиране
Работа с родители:
- Работа с родители, близки на детето - повишаване на родителския капацитет; предоставяне на информация за базисните нужди на децата, фази в развитието и как да ги посрещаме. Родителите участват в прегледите на плановете за грижа на настанените деца.
- Информиране и консултиране на родителите – информиране на родителите за възможностите подкрепа от страна на КСУДС, предоставяне информация за учебни заведения, социални услуги, институции и неправителствени организации и пр., имащи отношение на проблемите на детето и семейството;
Други дейности за социализация и интреграция:
- Честване на рождени дни;
- Организиране на лагер и екскурзии за децата;
- Участие в културни мероприятия и празници на общността;
- Традиционни чествания на официални празници
- Запознаване с традициите и обичаите на общностите и етносите към, които принадлежат настанените деца;
- Организиране на полудневна лятна занималня;
- Излизания сред природата;
- Участие в пазаруване на различни вещи, необходими за ежедневието на децата.
Партньорство:
- Движение на българските майки, клон Пловдив – подкрепа в подготовката на базари и организиране на забавления за децата от ЦНСТ „Майка Тереза”
- Лятно училище в ЦРДУ към КСУДС, Пловдив
- Френската неправителствена организация „Бон Мин” – провеждане на летни занимания с децата
- БЧК
Дарители:
- Сем.Стъц – Църквата на Исус Христос на Светиите от последните дни
- Г. Станилова – Фондация „Изкуството да живееш”
- Фондация “Движение на българските майки”, клон Пловдив
- М. Семова - Фондация „Сърцето на доброто”
- Надежда 2000